1Zombova-16tka

Dňa 14. 10. 2017 bol v areáli internátov v Mlynskej doline surovo napadnutý a zbitý Antonio Ricardo, ktorého študenti poznajú ako Zomba. Partia útočníkov mu spôsobila ťažké poranenie tváre vyžadujúce chirurgický zásah, vybila niekoľko zubov, a celé to zavŕšila veľavravným odkazom: “Vrať sa tam, odkiaľ si prišiel, ty čierna ku..a !”. Aj keď sa útok odohral pred nejakým časom a Zombo už zase behá po Mlynskej doline, absolútna neprijateľnosť útoku je aktuálna navždy. Zombo je človek. Človek. Možno nežije tak, ako my. Je bezďák, alkáč a flákač. Zvolil si taký život. My s jeho spôsobom života nesúhlasíme, a máme voči nemu vážne výhrady. Ale je to jeho život. Má naň právo. Rovnako, ako máme my právo na naše životy. Zombo je, aký je. Nikdy nikomu neublížil, je neškodný. Miluje pivko a rád zabáva študentov tým, že nosí pohár s pivom na hlave, najmä ak mu za to dajú cigaretku.

Zombovou najväčšou chybou však nie je to, že je alkáč a flákač. Jeho najväčšou chybou je to, že je čierny. Aspoň tak to vnímajú primitívi, čo ho zmrzačili. Je čierny, a teda je niekto, alebo dokonca niečo, čo si zaslúži, aby mu bolo ublížené. A potom nech ťahá tam, odkiaľ pochádza. Teda do Angoly. Čo na tom, že Zombo je na Slovensku dlhšie, než oni, už nejakých 30 rokov. Je predsa čierny, a to sa neodpúšťa. Veď čierny nie je človek. Je to zver, na ktorú sa môže beztrestne poľovať. Aspoň v mentálnom svete zlých ľudí, čo si myslia, že Slovensko sú oni. Zombo je, aký je. Radšej by sme boli, ak by bol lekárom alebo architektom, ale je len Zombom. Možno si zaslúži odsúdenie za svoj spôsob života, ale nezaslúži si zmrzačenie. Lebo aj Zombo je človek. Lebo Zombo je predovšetkým človek.

V pondelok 21. mája sa uskutoční akcia s názvom Zombova 16-ka. Uskutoční sa tam, kde sa útok odohral, teda v Mlynskej doline. Mlynská má byť priestorom, kde je sloboda, a kde od vzniku tohto priestoru bývajú spolu ľudia rôznych národností a farby pleti. Názov je zvolený nielen z dôvodu, aby sme upozornili na konkrétny a neprijateľný útok na konkrétneho človeka, ale predovšetkým ako demonštrácia skutočnosti, že každý z nás môže byť Zombom. Každý z nás sa môže dostať do situácie, keď ho niekto iný napadne len z dôvodu, že má inú farbu pleti, iný spôsob života, iné náboženstvo, iné oblečenie alebo iný názor. Zombova 16-ka bude tak trochu zábavné a tak trochu športové podujatie s vážnym posolstvom. Číslo v názve súvisí s budovou internátu Ľ. Štúra, ktorá má 16 poschodí, a na ktorú vystúpia účastníci akcie. Každý účastník tak spraví niečo pre svoje zdravie, a bude odmenený kompenzáciou vo forme malého pivka, ako ináč, 16° :). No a víťaz s najlepším časom bude pivom doslova vyvážený, dostane toľko piva, koľko sám váží :).

Príďte, svojou účasťou podporíte dobrú vec, spravíte niečo pre svoje zdravie a zabavíte sa. Vstupné je dobrovoľné, a celý výťažok pôjde na úhradu nákladov spojených s liečbou zranení Anonia Ricarda, teda Zomba. Touto akciou chceme v Mlynskej doline založiť tradíciu, keď každý rok v podobnom čase upozorníme na závažný spoločenský jav, ktorý by ináč ušiel všeobecnej pozornosti, a výťažok vždy venujeme na zmiernenie následkov tohto javu.

2Darcovia krvi
darcovia krvi za mesiace január-máj vstup free (na vstupe je potrebné preukázať sa občianskym preukazom, preukazom Darcu krvi so zaznačeným dátumom darovania, a potvrdením o darovaní krvi za dané obdobie)
3ZŤP
držitelia preukazu ZŤP vstup free, doprovod vozíčkarov a nevidiacich vstup free