null

ČIARA

film z prostredia slovensko-ukrajinskej hranice, v období tesne pred vstupom Slovenska do Schengenu. Cez čiaru, teda zelenú hranicu, nelegálne putujú ľudia, cigarety, drogy. Na biznise participujú všetci - pašeráci z oboch strán čiary, ich rodiny, polícia. Ale v tomto svete sa chyby neodpúšťajú. Odmenou za zlyhanie je kameň priviazaný reťazou k nohe a zhodenie do malebného horského jazierka.

null

UČITEĽKA

režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský stoja za viacerými úspešnými snímkami, napríklad Pelíšky, Pupendo či Kawasakiho ruže. Film Učiteľka sa podobne ako predchádzajúce vracia do obdobia socializmu, kde boli ľudské charaktery deformované všadeprítomnou totalitou a cenzúrou. V úlohe triednej učiteľky a predsedkyne miestnej organizácie komunistickej strany sa predstaví výborná Zuzana Mauréry.

null

MEČIAR

pôvodne podnikový právnik z Nemšovej sa v revolučných časoch po páde socializmu stal najskôr ministrom vnútra, neskôr trojnásobným premiérom Slovenskej republiky. Za jeho éry sa rozdelilo Československo, sprivatizoval sa štátny majetok v obrovskej hodnote v prospech úzkej skupiny spriaznených podnikateľov, rozmohli sa mafiánske skupiny, tajná služba uniesla prezidentovho syna, politický odporcovia a novinári boli prenasledovaní a fyzicky napádaní, a Slovensko bolo vylúčené z civilizovanej Európy.

null

ÚNOS

31. augusta 1995 slovenská tajná služba zbila, nadopovala alkoholom a násilne zavliekla občana vlastného štátu do Rakúska. Jeden z aktérov únosu sa neskôr priznal a z obavy o vlastný život ušiel do zahraničia. Jeho najlepší kamarát bol onedlho brutálne zavraždený, zaživa uhorel vo svojom aute. Na mieste vraždy boli prítomní šéfovia slovenského podsvetia a vysoký dôstojník tajnej služby. Doteraz nikto za to potrestaný nebol, pretože vtedajší premiér Vladimír Mečiar udelil všetkým páchateľom amnestiu.

VSTUPENKY NÁJDETE NA: